2018 Press Page

Thanks for choosing to cover the CrossFit Games. Below you will find some press-ready assets for your use.

If you would like to obtain a press pass for an event, request an interview, or could use some general guidance on how to cover the Games, please email press@crossfitgames.com. All press must be on editorial assignment and should be prepared to furnish a letter of assignment on company letterhead upon check-in.

Images are for editorial use only, and when using a photo please give a credit of "Photo courtesy of CrossFit Inc."  

The 2018 CrossFit Camera and Video Equipment Policy is in effect at all Games events, including any Open events operated by CrossFit Inc., the Regionals and the Games.

Subject to these rules, spectators are permitted to use non-professional, non-flash photography and video cameras for personal use only. All cameras–video and still–must be handheld with an interchangeable or telephoto lens no longer than five inches in length.

The following items are not permitted and shall be removed from the venue:

·      Monopods, tripods, and cameras with telephoto or interchangeable lenses greater than five inches in length (professional photography equipment).

·      Drones

·      Selfie Sticks

Spectators, attendees, visitors, and guests may not distribute, use, reproduce, stream, upload, transmit, broadcast, link, exploit or license any description, account, images, pictures, film, digital, video or audio recording for any commercial purpose without the prior express written consent of CrossFit, Inc., in each instance. 

Here you will find announcements relevant to covering the CrossFit Games Season. Check back frequently for sponsor info, outside press releases and more. 

Press Resources

Invitational

    Details for the 2018 Reebok CrossFit Invitational will be released at a later date. Press-ready assets can be found here once the competition concludes. 

Games

    The world's fittest 40 men and 40 women compete for the title Fittest on Earth from August 1-5, 2018, at the Alliant Energy Center in Madison, Wisconsin.

    Photos and press releases will be added to this page daily.

  • Laura Horvath leading the field in Crit.
    Laura Horvath leading the field in Crit.
  • Laura Horvath leading the field in Crit.
    Laura Horvath leading the field in Crit.
  • Lauren Fisher
    Lauren Fisher
  • Katrin Davidsdottir during 30 Muscle-ups
    Katrin Davidsdottir during 30 Muscle-ups
  • Laura Horvath during the CrossFit Total
    Laura Horvath during the CrossFit Total
  • Tia-Clair Toomey during the CrossFit Total
    Tia-Clair Toomey during the CrossFit Total
  • Rasmus Andersen during Crit
    Rasmus Andersen during Crit
  • Pablo Chalfun during Crit
    Pablo Chalfun during Crit
  • Adrien Mundwiler during Crit
  • Adrian Mundwiler during 30 Muscle-ups
    Adrian Mundwiler during 30 Muscle-ups
  • Noah Ohlsen during the CrossFit Total
    Noah Ohlsen during the CrossFit Total
  • Mat Fraser during the CrossFit Total
    Mat Fraser during the CrossFit Total
  • Patrick Vellner during the CrossFit Total
    Patrick Vellner during the CrossFit Total
  • Bethany Shadburne during Marathon Row
    Bethany Shadburne during Marathon Row
  • Mat Fraser during Marathon Row
    Mat Fraser during Marathon Row
  • Colombia
    Colombia
  • Cyprus
    Cyprus
  • Greece
    Greece
  • Guam
    Guam
  • Guatemala
    Guatemala
  • Hungary
    Hungary
  • Ireland
    Ireland
  • Portugal
    Portugal
  • Poland
    Poland
  • Puerto Rico
    Puerto Rico
  • Slovakia
    Slovakia
  • Chile
    Chile
  • Switzerland
    Switzerland
  • Venezuela
    Venezuela
  • Argentina
    Argentina
  • Italy
    Italy
  • Brazil
    Brazil
  • Denmark
    Denmark
  • France
    France
  • Mexico
    Mexico
  • Netherlands
    Netherlands
  • Spain
    Spain
  • Great Britain
    Great Britain
  • Iceland
    Iceland
  • Norway
    Norway
  • Sweden
    Sweden
  • New Zealand
    New Zealand
  • South Africa
    South Africa
  • Canada
    Canada
  • Australia
    Australia
  • United States
    United States
  • Russia
    Russia
  • Laura Horvath during The Battleground
    Laura Horvath during The Battleground
  • Laura Horvath during The Battleground
    Laura Horvath during The Battleground
  • Tia-Clair Toomey during The Battleground
    Tia-Clair Toomey during The Battleground
  • Meredith Root during Clean and Jerk Speed Ladder
    Meredith Root during Clean and Jerk Speed Ladder
  • Tia-Clair Toomey during Clean and Jerk Speed Ladder
    Tia-Clair Toomey during Clean and Jerk Speed Ladder
  • Josh Bridges during The Battleground
    Josh Bridges during The Battleground
  • Mat Fraser during The Battleground
    Mat Fraser during The Battleground
  • Cole Sager during The Battleground
    Cole Sager during The Battleground
  • Sean Sweeney during Fibonacci
    Sean Sweeney during Fibonacci
  • Jared Enderton during Clean and Jerk Speed Ladder
    Jared Enderton during Clean and Jerk Speed Ladder
  • Noah Ohlsen during Clean and Jerk Speed Ladder
    Noah Ohlsen during Clean and Jerk Speed Ladder
  • Tia-Clair Toomey during Madison Triplus
    Tia-Clair Toomey during Madison Triplus
  • Oddrun Eik Gylfadottir and Margaux Alvarez during Madison Triplus
    Oddrun Eik Gylfadottir and Margaux Alvarez during Madison Triplus
  • Katrin Davidsdottir during Chaos
    Katrin Davidsdottir during Chaos
  • Camilla Salomonsson Hellman during Chaos
    Camilla Salomonsson Hellman during Chaos
  • Margaux Alvarez during Bicouplet 2
    Margaux Alvarez during Bicouplet 2
  • Mat Fraser during Madison Triplus
    Mat Fraser during Madison Triplus
  • Scott Panchik during Madison Triplus
    Scott Panchik during Madison Triplus
  • Chaos
    Chaos
  • Patrick Vellner during Chaos
    Patrick Vellner during Chaos
  • Mat Fraser during Bicouplet 1
    Mat Fraser during Bicouplet 1
  • Mat Fraser during Two-Stroke Pull
    Mat Fraser during Two-Stroke Pull
  • Carol-Ann Reason Thibault during Two-Stroke Pull
    Carol-Ann Reason Thibault during Two-Stroke Pull
  • Two-Stroke Pull
    Two-Stroke Pull
  • Cassidy Lance McWherter during Two-Stroke Pull
    Cassidy Lance McWherter during Two-Stroke Pull
  • Mat Fraser during Handstand Walk
    Mat Fraser during Handstand Walk
  • Handstand Walk
    Handstand Walk
  • Tennil Beuerlein during Handstand Walk
    Tennil Beuerlein during Handstand Walk
  • Tia-Clair Toomey during Handstand Walk
    Tia-Clair Toomey during Handstand Walk
  • Women's Podium: Laura Horvath (2nd), Tia-Clair Toomey (1st), Katrin Davidsdottir (3rd)
    Women's Podium: Laura Horvath (2nd), Tia-Clair Toomey (1st), Katrin Davidsdottir (3rd)
  • Men's Podium: Patrick Vellner (2nd), Mat Fraser (1st), and Lukas Högberg (3rd)
    Men's Podium: Patrick Vellner (2nd), Mat Fraser (1st), and Lukas Högberg (3rd)
  • Men's Podium: Patrick Vellner (2nd), Mat Fraser (1st), and Lukas Högberg (3rd)
    Men's Podium: Patrick Vellner (2nd), Mat Fraser (1st), and Lukas Högberg (3rd)
  • CrossFit Games Press Release, Wednesday
  • CrossFit Games Press Release, Friday
  • CrossFit Games Press Release, Saturday
  • CrossFit Games Press Release, Sunday

    The world's fittest teenagers (ages 14-17) and masters (ages 35+) compete for the title Fittest on Earth from August 1-5, 2018, at the Alliant Energy Center in Madison, Wisconsin.

    Photos and press releases will be added to this page daily.

  • Day 1 of the masters competition
    Day 1 of the masters competition
  • Day 1 of the masters competition
    Day 1 of the masters competition
  • Day 1 of the masters competition
    Day 1 of the masters competition
  • Day 1 of the masters competition
    Day 1 of the masters competition
  • Day 2 of the masters competition
    Day 2 of the masters competition
  • Yvonne Howard during Rope Yoke
  • Day 2 of the masters competition
    Day 2 of the masters competition
  • Tom Fameree of the 55-59 division
    Tom Fameree of the 55-59 division
  • Devyn Kim
    Devyn Kim
  • Hannah Hall
    Hannah Hall
  • Haley Adams
    Haley Adams
  • Masters competition, Day 3
    Masters competition, Day 3
  • Sam Briggs, 35-39 division
    Sam Briggs, 35-39 division
  • Masters competition, Day 3
    Masters competition, Day 3
  • Noah Casey of the Boys 16-17 Division
    Noah Casey of the Boys 16-17 Division
  • Haley Adams of the Girls 16-17 Division
    Haley Adams of the Girls 16-17 Division
  • Shawn Ramirez of the Men's 40-44 Division
    Shawn Ramirez of the Men's 40-44 Division
  • The Masters Men Podium Finishers
    The Masters Men Podium Finishers
  • The Masters Women Podium Finishers
    The Masters Women Podium Finishers
  • The Teenage Podium Finishers
    The Teenage Podium Finishers
  • Lea Malo, Olivia Sulek and Paige Powers
    Lea Malo, Olivia Sulek and Paige Powers
  • Kaela Stephano, Haley Adams and Chloe Smith
    Kaela Stephano, Haley Adams and Chloe Smith
  • Vincent Ramirez, Dallin Pepper and Dylan Kade
    Vincent Ramirez, Dallin Pepper and Dylan Kade
  • Christian Gallaher, Tudor Magda and Nolan Pedrick
    Christian Gallaher, Tudor Magda and Nolan Pedrick

    The world's fittest 4-person teams compete for the title Fittest on Earth from August 1-5, 2018, at the Alliant Energy Center in Madison, Wisconsin.

    Photos and press releases will be added to this page daily.

  • CrossFit Norte Redondela during Bike Deadlift
    CrossFit Norte Redondela during Bike Deadlift
  • CrossFit Melbourne during Bike Deadlift
    CrossFit Melbourne during Bike Deadlift
  • CrossFit Fort Vancouver during Bike Deadlift
    CrossFit Fort Vancouver during Bike Deadlift
  • Rich Froning during Team Battleground
    Rich Froning during Team Battleground
  • Superhero CrossFit during 1RM Snatch
    Superhero CrossFit during 1RM Snatch
  • CrossFit Invictus Back Bay during 1RM Snatch
    CrossFit Invictus Back Bay during 1RM Snatch
  • Rich Froning during 1RM Snatch
    Rich Froning during 1RM Snatch
  • Team Triplus
    Team Triplus
  • CrossFit Melbourne during Team Triplus
    CrossFit Melbourne during Team Triplus
  • Handstand Bob event
    Handstand Bob event
  • Team CrossFit Mayhem Freedom pushing the Bob
    Team CrossFit Mayhem Freedom pushing the Bob
  • The Team Competition
    The Team Competition
  • Eventual team champion CrossFit Mayhem Freedom
    Eventual team champion CrossFit Mayhem Freedom
  • Lunging Worm
    Lunging Worm
  • Team Podium: CrossFit Invictus X (2nd), CrossFit Mayhem Freedom (1st), and CrossFit OC3 (3rd)
    Team Podium: CrossFit Invictus X (2nd), CrossFit Mayhem Freedom (1st), and CrossFit OC3 (3rd)

Regionals

  • Pro1 Montreal leads after Day 1
    Pro1 Montreal leads after Day 1
  • Two-time Games podium finisher Patrick Vellner leads after two events.
    Two-time Games podium finisher Patrick Vellner leads after two events.
  • Two-time Games champ Katrin Davidsdottir had back-to-back event wins.
    Two-time Games champ Katrin Davidsdottir had back-to-back event wins.
  • Marquan Jones made big strides on Day 1, landing in third.
    Marquan Jones made big strides on Day 1, landing in third.
  • Invictus Boston takes the lead on Day 2.
    Invictus Boston takes the lead on Day 2.
  • Kari Pearce sets an event record on Event 3 and lands in second place for Day 2.
    Kari Pearce sets an event record on Event 3 and lands in second place for Day 2.
  • Katrin Davidsdottir has won three of the first four events.
    Katrin Davidsdottir has won three of the first four events.
  • Reebok CrossFit One earns an event win and jumps to third place on Day 2.
    Reebok CrossFit One earns an event win and jumps to third place on Day 2.
  • Tim Paulson earns an event win and takes second on Day 2.
    Tim Paulson earns an event win and takes second on Day 2.
  • Patrick Vellner ends Day 2 with a 64-point lead over second place.
    Patrick Vellner ends Day 2 with a 64-point lead over second place.
  • Dani Horan will return to the CrossFit Games in 2018.
    Dani Horan will return to the CrossFit Games in 2018.
  • Invictus Boston holds the lead on Day 3 to win the East.
    Invictus Boston holds the lead on Day 3 to win the East.
  • Marquan Jones lunges above the cutline and qualifies for the Games.
    Marquan Jones lunges above the cutline and qualifies for the Games.
  • Carol-Ann Reason-Thibault is returning to Madison.
    Carol-Ann Reason-Thibault is returning to Madison.
  • Patrick Vellner leaped over every hurdle in Week 1, winning the title in the East.
    Patrick Vellner leaped over every hurdle in Week 1, winning the title in the East.
  • Team podium
    Team podium
  • Women's podium
    Women's podium
  • Men's podium
    Men's podium
  • East podiums
    East podiums
  • Day 1 leader, Team Punt UIT, with the 358-lb. Worm
    Day 1 leader, Team Punt UIT, with the 358-lb. Worm
  • Sara Sigmundsdottir, in second place after two events
    Sara Sigmundsdottir, in second place after two events
  • Laura Horvath, the Day 1 leader
    Laura Horvath, the Day 1 leader
  • Björgvin Karl Gudmundsson struggles on Day 1
    Björgvin Karl Gudmundsson struggles on Day 1
  • Roman Khrennikov takes the lead after Day 1
    Roman Khrennikov takes the lead after Day 1
  • Perennial Games athlete Annie Thorisdottir
    Perennial Games athlete Annie Thorisdottir
  • Camilla Salomonsson Hellman launched herself over the cutline on Day 2.
    Camilla Salomonsson Hellman launched herself over the cutline on Day 2.
  • Lukas Högberg sits in third after strong performances on Day 1 and Day 2.
    Lukas Högberg sits in third after strong performances on Day 1 and Day 2.
  • Kristin Holte takes the lead on Day 2.
    Kristin Holte takes the lead on Day 2.
  • Adrian Mundwiler takes the lead for the men on Day 2.
    Adrian Mundwiler takes the lead for the men on Day 2.
  • Team RXperformance is in first place after four events.
    Team RXperformance is in first place after four events.
  • Maxpuls Spartans took first in Event 4 and jumped into third overall on Day 2.
    Maxpuls Spartans took first in Event 4 and jumped into third overall on Day 2.
  • Games veteran Thuridur Erla Helgadottir will not be heading to Madison this year.
    Games veteran Thuridur Erla Helgadottir will not be heading to Madison this year.
  • Roman Khrennikov wins the Europe Regional.
    Roman Khrennikov wins the Europe Regional.
  • Maxpuls Spartans secure the win in Europe.
    Maxpuls Spartans secure the win in Europe.
  • Camilla Salomonsson Hellman earns the fifth and final qualifying spot.
    Camilla Salomonsson Hellman earns the fifth and final qualifying spot.
  • Annie Thorisdottir secures another big win.
    Annie Thorisdottir secures another big win.
  • Andrey Ganin lands in fourth place overall.
    Andrey Ganin lands in fourth place overall.
  • Men's and Women's podium
    Men's and Women's podium
  • Team podium
    Team podium
  • Men's podium
    Men's podium
  • Women's podium
    Women's podium
  • Europe Regional Results Press Release
  • Europe Regional Press Release
  • Sean Sweeney, the CrossFit Cowboy, took first place at the end of Day 1 after narrowly missing Games qualification last year.
    Sean Sweeney, the CrossFit Cowboy, took first place at the end of Day 1 after narrowly missing Games qualification last year.
  • Veteran Games athlete Margaux Alvarez demonstrated dominance on Day 1.
    Veteran Games athlete Margaux Alvarez demonstrated dominance on Day 1.
  • Bethany Shadburne benched her way into the top five on Day 1.
    Bethany Shadburne benched her way into the top five on Day 1.
  • Don't Stop didn't stop and took the lead for teams on Day 1.
    Don't Stop didn't stop and took the lead for teams on Day 1.
  • Camille Leblanc-Bazinet cruises above the cutline on Day 2.
    Camille Leblanc-Bazinet cruises above the cutline on Day 2.
  • Logan Collins stays steady and lands in fifth on Day 2.
    Logan Collins stays steady and lands in fifth on Day 2.
  • Don't Stop continues to lead the pack at the end of Day 2.
    Don't Stop continues to lead the pack at the end of Day 2.
  • Sean Sweeney stumbles on Event 3 but holds the lead for Day 2.
    Sean Sweeney stumbles on Event 3 but holds the lead for Day 2.
  • Tennil Beuerlein continues to try to claw her way above the cutline on Day 2.
    Tennil Beuerlein continues to try to claw her way above the cutline on Day 2.
  • Tennil Beuerlein fought her way into fourth on Day 3.
    Tennil Beuerlein fought her way into fourth on Day 3.
  • CrossFit Omnia crept above the cutline and is going to the Games.
    CrossFit Omnia crept above the cutline and is going to the Games.
  • Don't Stop demonstrated that it may be a podium contender at the Games.
    Don't Stop demonstrated that they may be podium contenders at the Games.
  • Men's podium
    Men's podium
  • Women's podium
    Women's podium
  • Team podium
    Team podium
  • Camille Leblanc-Bazinet and Margaux Alvarez (right), champion of the South
    Camille Leblanc-Bazinet and Margaux Alvarez (right), champion of the South
  • South Regional Results Press Release
  • Brooke Wells shows she's worked on her weaknesses with a second-place finish in Triple 3.
    Brooke Wells shows she's worked on her weaknesses with a second-place finish in Triple 3.
  • CrossFit Mayhem Freedom ends Day 1 30 points ahead of the competition.
    CrossFit Mayhem Freedom ends Day 1 30 points ahead of the competition.
  • Rookie Drew Wayman edges out Mat Fraser in Day 1 standings.
    Rookie Drew Wayman edges out Mat Fraser in Day 1 standings.
  • Kristi Eramo has a strong Day 1 showing, taking first and third.
    Kristi Eramo has a strong Day 1 showing, taking first and third.
  • Mat Fraser took ninth in Event 1 and won Event 2.
    Mat Fraser took ninth in Event 1 and won Event 2.
  • Brooke Wells edges out Kristi Eramo for the lead at the end of Day 2.
    Brooke Wells edges out Kristi Eramo for the lead at the end of Day 2.
  • Mat Fraser added two more event wins to his resume on Day 2.
    Mat Fraser added two more event wins to his resume on Day 2.
  • Mayhem Freedom increased its lead over the rest of the field on Day 2.
    Mayhem Freedom increased its lead over the rest of the field on Day 2.
  • Nicholas Urankar leaped into second place on Day 2.
    Nicholas Urankar leaped into second place on Day 2.
  • OC3 Black had a strong Day 2, taking first on Event 3 and second on Event 4.
    OC3 Black had a strong Day 2, taking first on Event 3 and second on Event 4.
  • Top five teams on the podium at the Central Regional.
    Top five teams on the podium at the Central Regional.
  • Top five women on the podium.
    Top five women on the podium.
  • Top five men on the podium.
    Top five men on the podium.
  • Alex Anderson embraces the crowd's cheers.
    Alex Anderson embraces the crowd's cheers.
  • Amanda Barnhart finishes the final event strong.
    Amanda Barnhart finishes the final event strong.
  • Team CrossFit Mayhem Freedom tackles the worm lunges.
    Team CrossFit Mayhem Freedom tackles the worm lunges.
  • CrossFit Mayhem Freedom team member completes barbell work.
    CrossFit Mayhem Freedom team member completes barbell work.
  • Jennifer Smith races towards the finish line.
    Jennifer Smith races towards the finish line.
  • Regional winners Scott Panchik and Saxon Panchik share a brotherly embrace.
    Regional winners Scott Panchik and Saxon Panchik share a brotherly embrace.
  • Central Regional Press Release
  • Alex Parker took an early lead and won Event 1.
    Alex Parker took an early lead and won Event 1.
  • Brent Fikowski finished Day 1 below the cutline.
    Brent Fikowski finished Day 1 below the cutline.
  • CrossFit Fort Vancouver looks to earn its 10th trip to the Games this weekend.
    CrossFit Fort Vancouver looks to earn its 10th trip to the Games this weekend.
  • Jonathan Gibson takes the lead at the end of Day 1 with an Event-2 victory.
    Jonathan Gibson takes the lead at the end of Day 1 with an Event-2 victory.
  • Torrance Training Lab leads by two points after Day 1.
    Torrance Training Lab leads by two points after Day 1.
  • Carleen Mathews held on and remained above the cutline on Day 2.
    Carleen Mathews held on and remained above the cutline on Day 2.
  • Cole Sager landed in second place on Day 2.
    Cole Sager landed in second place on Day 2.
  • Emily Abbott took second in Event 4 and increased her lead over the rest of the women's field.
    Emily Abbott took second in Event 4 and increased her lead over the rest of the women's field.
  • Invictus X took the lead from Torrance Training Lab with two event wins on Day 2.
    Invictus X took the lead from Torrance Training Lab with two event wins on Day 2.
  • Perennial Games athlete Josh Bridges is in the lead after two days of competition.
    Perennial Games athlete Josh Bridges is in the lead after two days of competition.
  • Top five teams stand on the podium at the West Regional.
    Top five teams stand on the podium at the West Regional.
  • Top five women at the West Regional on the podium, headed to the Games.
    Top five women at the West Regional on the podium, headed to the Games.
  • Top five men at the West Regional on the podium, headed to the Games.
    Top five men at the West Regional on the podium, headed to the Games.
  • A pumped Rebecca Voigt, headed for her 10th Games appearance.
    A pumped Rebecca Voigt, headed for her 10th Games appearance.
  • Brent Fikowski carrying dumbbells in final Event 6.
    Brent Fikowski carrying dumbbells in final Event 6.
  • First-place winner Emily Abbott is headed to the Games.
    First-place winner Emily Abbott is headed to the Games.
  • Team Invictus X lunges with the worm.
    Team Invictus X lunges with the worm.
  • Josh Bridges locks out his barbell overhead.
    Josh Bridges locks out his barbell overhead.
  • West Regional Results Press Release
  • André Sanches takes a big lead on Day 1.
    André Sanches takes a big lead on Day 1.
  • Fittest Woman in Mexico Brenda Castro ended the day in sixth.
    Fittest Woman in Mexico Brenda Castro ended the day in sixth.
  • CrossFit Q21 is in second place after winning Event 2.
    CrossFit Q21 is in second place after winning Event 2.
  • Guilherme Domingues did not have the day he wanted. Can he recover on Day 2?
    Guilherme Domingues did not have the day he wanted. Can he recover on Day 2?
  • Samurai Team is in the lead at the end of Day 1.
    Samurai Team is in the lead at the end of Day 1.
  • Simona Quintana is four points ahead of second-place Anita Pravatti after two events.
    Simona Quintana is four points ahead of second-place Anita Pravatti after two events.
  • Brenda Castro takes the lead after Day 2.
    Brenda Castro takes the lead after Day 2.
  • Luis Oscar Mora ends Day 2 in second place.
    Luis Oscar Mora ends Day 2 in second place.
  • Pablo Chalfun takes first at the end of Day 2 with an Event 4 win.
    Pablo Chalfun takes first at the end of Day 2 with an Event 4 win.
  • The Samurai Team continues to lead at the end of Day 2.
    The Samurai Team continues to lead at the end of Day 2.
  • Simona Quintana drops to sixth after a disappointing Day 2 finish.
    Simona Quintana drops to sixth after a disappointing Day 2 finish.
  • Team Colombia Parceros stays steady on Day 2.
    Team Colombia Parceros stays steady on Day 2.
  • Team podium finishers at the end of Day 3 at the Latin America Regional.
    Team podium finishers at the end of Day 3 at the Latin America Regional.
  • The top three men stand atop the podium.
    The top three men stand atop the podium.
  • Top three women, standing atop the podium.
    Top three women, standing atop the podium.
  • Brenda Castro finishes strong in the final event.
    Brenda Castro finishes strong in the final event.
  • Pablo Chalfun completes his reps of thrusters.
    Pablo Chalfun completes his reps of thrusters.
  • Regional winner Team Colombia is all smiles.
    Regional winner Team Colombia is all smiles.
  • Adam Klink hurdles over his barbell toward the finish line.
    Adam Klink hurdles over his barbell toward the finish line.
  • Ben Smith doing barbell work.
    Ben Smith doing barbell work.
  • CrossFit Balance handles the Worm with teamwork.
    CrossFit Balance handles the Worm with teamwork.
  • Team Dwala Ranger celebrates a second-place finish.
    Team Dwala Ranger celebrates a second-place finish.
  • Mekenzie Riley sprints toward the finish line.
    Mekenzie Riley sprints toward the finish line.
  • Alec Smith climbed over the cutline on Day 2.
    Alec Smith climbed over the cutline on Day 2.
  • Emily Bridgers won both events on Day 2 and set two event records.
    Emily Bridgers won both events on Day 2 and set two event records.
  • Noah Ohlsen was on the outside looking in after Day 1. On Day 2, he's in first overall.
    Noah Ohlsen was on the outside looking in after Day 1. On Day 2, he's in first overall.
  • Team Soul closes Day 2 with an event win and takes the lead overall.
    Team Soul closes Day 2 with an event win and takes the lead overall.
  • Atlantic team podium
    Atlantic team podium
  • Atlantic women's podium
    Atlantic women's podium
  • Atlantic men's podium
    Atlantic men's podium
  • Atlantic podiums
    Atlantic podiums
  • Alec Smith will join brother Ben at the Games for the second year.
    Alec Smith will join brother Ben at the Games for the second year.
  • Ben Smith makes history, qualifies for his 10th consecutive CrossFit Games.
    Ben Smith makes history, qualifies for his 10th consecutive CrossFit Games.
  • Cassidy Lance-McWherter held on to the lead and won the Atlantic.
    Cassidy Lance-McWherter held on to the lead and won the Atlantic.
  • Ethan Helbig looked stunned when his name was announced with the Games qualifiers.
    Ethan Helbig looked stunned when his name was announced with the Games qualifiers.
  • Team Soul ruled the weekend. It is the top qualifying team out of the Atlantic.
    Team Soul ruled the weekend. It is the top qualifying team out of the Atlantic.
  • Elliot Simmonds sits in first place after Day 1.
    Elliot Simmonds sits in first place after Day 1.
  • Jamie Greene leads the women's field by 12 points after Day 1.
    Jamie Greene leads the women's field by 12 points after Day 1.
  • Jess Towl sets a new event record on Event 1 - Triple 3.
    Jess Towl sets a new event record on Event 1 - Triple 3.
  • Willy Georges of France has a strong first day and currently sits in second.
    Willy Georges of France has a strong first day and currently sits in second.
  • Cape CrossFit Wolfpack, now including Games veteran Rob Forte, took back-to-back first-place finishes on Day 1.
    Cape CrossFit Wolfpack, now including Games veteran Rob Forte, took back-to-back first-place finishes on Day 1.
  • Jamie Greene dominated Day 2 with two event wins. She's in first overall.
    Jamie Greene dominated Day 2 with two event wins. She's in first overall.
  • Lukas Esslinger is in fourth after Day 2.
    Lukas Esslinger is in fourth after Day 2.
  • Oddrun Eik Gylfadottir landed in fourth at the end of Day 2.
    Oddrun Eik Gylfadottir landed in fourth at the end of Day 2.
  • After an Event 3 win, Rasmus Andersen is in first overall with two events left to go.
    After an Event 3 win, Rasmus Andersen is in first overall with two events left to go.
  • CF Riviera leads the team competition at the end of Day 2.
    CF Riviera leads the team competition at the end of Day 2.
  • Meridian team podium
    Meridian team podium
  • Meridian men's podium
    Meridian men's podium
  • Meridian women's podium
    Meridian women's podium
  • Stephanie Chung was electric on Day 3. She took the fourth and final qualifying spot in the Meridian.
    Stephanie Chung was electric on Day 3. She took the fourth and final qualifying spot in the Meridian.
  • Willy Georges will become the first individual athlete to represent France at the CrossFit Games this August.
    Willy Georges will become the first individual athlete to represent France at the CrossFit Games this August.
  • Oddrun Eik Gylfadottir edged out fellow bubble athletes and took third place overall.
    Oddrun Eik Gylfadottir edged out fellow bubble athletes and took third place overall.
  • The crowd erupted in cheers when CrossFit Norte Redondela took the final spot on Sunday. The team will represent Spain at the Games.
    The crowd erupted in cheers when CrossFit Norte Redondela took the final spot on Sunday. The team will represent Spain at the Games.
  • Meridian Regional Results Press Release
  • James Newbury started the weekend in Heat 1 but is in the lead with back-to-back event wins on Day 1.
    James Newbury started the weekend in Heat 1 but is in the lead with back-to-back event wins on Day 1.
  • Kara Saunders is chasing down the Fittest Woman on Earth after Day 1.
    Kara Saunders is chasing down the Fittest Woman on Earth after Day 1.
  • Katelin Marks finished Triple 3 in 42:21, just eight months after giving birth.
    Katelin Marks finished Triple 3 in 42:21, just eight months after giving birth.
  • Reebok CrossFit Frankston added Rob Forte to its roster and finished Day 1 in the lead after taking the win in Event 2.
    Reebok CrossFit Frankston added Rob Forte to its roster and finished Day 1 in the lead after taking the win in Event 2.
  • Schwartzs CrossFit Melbourne is in second with two second-place finishes on Day 1.
    Schwartzs CrossFit Melbourne is in second with two second-place finishes on Day 1.
  • Tia-Clair Toomey made a statement on Day 1 with back-to-back event wins.
    Tia-Clair Toomey made a statement on Day 1 with back-to-back event wins.
  • James Newbury is following in Mat Fraser's footsteps with a ninth-place finish and three first-place finishes by the end of Day 2.
    James Newbury is following in Mat Fraser's footsteps with a ninth-place finish and three first-place finishes by the end of Day 2.
  • Justine Beath returns to competition and is sitting in third at the end of Day 2.
    Justine Beath returns to competition and is sitting in third at the end of Day 2.
  • Kara Saunders edged out Tia-Clair Toomey and took the W on Event 4.
    Kara Saunders edged out Tia-Clair Toomey and took the W on Event 4.
  • Games veteran Khan Porter jumped above the cutline with a second-place finish on Event 4.
    Games veteran Khan Porter jumped above the cutline with a second-place finish on Event 4.
  • Schwartzs CrossFit Melbourne ends Day 2 with an event win and sits in second overall.
    Schwartzs CrossFit Melbourne ends Day 2 with an event win and sits in second overall.
  • Tia-Clair Toomey continues to hold first place overall after two days of competition.
    Tia-Clair Toomey continues to hold first place overall after two days of competition.
  • Kara Saunders lunged her way to an event record on Event 5.
    Kara Saunders lunged her way to an event record on Event 5.
  • Pacific team podium
    Pacific team podium
  • Pacific women's podium
    Pacific women's podium
  • Pacific men's podium
    Pacific men's podium
  • Justine Beath took third place overall and will make her return to the Games after taking a year off.
    Justine Beath took third place overall and will make her return to the Games after taking a year off.
  • Royce Dunne was on the outside looking in until he took first place on Event 6. He finished in fourth overall.
    Royce Dunne was on the outside looking in until he took first place on Event 6. He finished in fourth overall.
  • Zeke Grove was so sure his season was over that he wasn't even on the floor when the emcees announced he had taken the fifth qualifying spot.
    Zeke Grove was so sure his season was over that he wasn't even on the floor when the emcees announced he had taken the fifth qualifying spot.
  • The 2017 Fittest Woman on Earth set an event record on Event 6 and put a stranglehold on first place in the Pacific.
    The 2017 Fittest Woman on Earth set an event record on Event 6 and put a stranglehold on first place in the Pacific.

Open

  • Open Workout 18.1
    Open Workout 18.1
  • Sam Briggs
    Sam Briggs
  • Silvia Lei, Kristin Holte and Andre Genta
    Silvia Lei, Kristin Holte and Andre Genta
  • Kristin Holte takes photos with fans at the live announcement.
    Kristin Holte takes photos with fans at the live announcement.
  • Open Workout 18.1
    Open Workout 18.1
  • Open Workout 18.1
    Open Workout 18.1
  • Open Workout 18.1
    Open Workout 18.1
  • Sam Briggs and Kristin Holte
    Sam Briggs and Kristin Holte
  • Sam Briggs and Kristin Holte
    Sam Briggs and Kristin Holte
  • Sam Briggs, Dave Castro and Kristin Holte
    Sam Briggs, Dave Castro and Kristin Holte
  • The crowd in São Paulo, Brazil
    The crowd in São Paulo, Brazil
  • The crowd in São Paulo, Brazil
    The crowd in São Paulo, Brazil
  • Patrick Vellner and Noah Ohlsen take the floor.
    Patrick Vellner and Noah Ohlsen take the floor.
  • Dave Castro announces the workout.
    Dave Castro announces the workout.
  • Lauren Black of CrossFit R.A.W.
    Lauren Black of CrossFit R.A.W.
  • Bob Anthony of CrossFit R.A.W.
    Bob Anthony of CrossFit R.A.W.
  • Vellner and Ohlsen
    Vellner and Ohlsen
  • Patrick Vellner sets up for a heavy squat clean.
    Patrick Vellner sets up for a heavy squat clean.
  • Interview with Dave Castro and athletes.
    Interview with Dave Castro and athletes.
  • The crowd during Open Workout 18.2.
    The crowd during Open Workout 18.2.
  • Bethany Shadburne with a barbell overhead.
    Bethany Shadburne with a barbell overhead.
  • Travis Williams performs an overhead squat.
    Travis Williams performs an overhead squat.
  • The crowd looks on, during 18.3.
    The crowd looks on, during 18.3.
  • Williams and Shadburne, during side-by-side bar muscle-ups.
    Williams and Shadburne, during side-by-side bar muscle-ups.
  • Williams and Shadburne, during ring muscle-ups.
    Williams and Shadburne, during ring muscle-ups.
  • Masters athletes, powering through the burn of 18.3.
    Masters athletes, powering through the burn of 18.3.
  • Double-unders for both Kyle Kasperbauer and Neal Maddox.
    Double-unders for both Kyle Kasperbauer and Neal Maddox.
  • Masters athletes' muscle-ups, during the final minutes of 18.3.
    Masters athletes' muscle-ups, during the final minutes of 18.3.
  • Open Workout 18.4 at Luke Air Force Base in Maricopa County, Arizona.
    Open Workout 18.4 at Luke Air Force Base in Maricopa County, Arizona.
  • HSPUs during Open Workout 18.4.
    HSPUs during Open Workout 18.4.
  • Deadlifts during Open Workout 18.4.
    Deadlifts during Open Workout 18.4.
  • Dave Castro smiling at 18.4 interview.
    Dave Castro smiling at 18.4 interview.
  • Athletes are interviewed prior to Open Workout 18.4.
    Athletes are interviewed prior to Open Workout 18.4.
  • Björgvin Karl Guðmundsson handstand walking.
    Björgvin Karl Guðmundsson handstand walking.
  • Scott Panchik handstand walking.
    Scott Panchik handstand walking.
  • Both Panchik and Guðmundsson finishing a handstand walk.
    Both Panchik and Guðmundsson finishing a handstand walk.
  • Dave Castro talks with the "Dottirs:" Sara, Katrin and Annie.
    Dave Castro talks with the "Dottirs:" Sara, Katrin and Annie.
  • Sara Sigmundsdottir, Katrin Davidsdottir and Annie Thorisdottir are sweaty and all smiles.
    Sara Sigmundsdottir, Katrin Davidsdottir and Annie Thorisdottir are sweaty and all smiles.
  • The Dottirs, completing thrusters during Open Workout 18.5.
    The Dottirs, completing thrusters during Open Workout 18.5.
  • Synchronized chest-to-bar pull-ups.
    Synchronized chest-to-bar pull-ups.
  • The crowd in Iceland.
    The crowd in Iceland.
  • Annie Thorisdottir waves to the crowd.
    Annie Thorisdottir waves to the crowd.
  • Katrin Davidsdottir locks out a thruster overhead.
    Katrin Davidsdottir locks out a thruster overhead.
  • Annie Thorisdottir powers through chest-to-bar pull-ups.
    Annie Thorisdottir powers through chest-to-bar pull-ups.